Avajaiset työpajan uusissa tiloissa
- Kuhmon työpajalla oli uusien toimitilojen avajaiset ja 25-vuotisjuhlat torstaina. Eemeli Korhonen (etualalla) hakemassa kahvia.
Kuhmon työpaja vietti yhdistettyä 25-vuotisjuhlaa ja uusien toimitilojen avajaisia Piilolantiellä torstaina 5. tammikuuta. Kaupungin virkamiesjohto ei päässyt kello yhdeksän alkaneeseen tilaisuuteen.
Hallintokokeilun kaatuminen oli sekoittanut aikatauluja ja virkamiesjohto joutui olemaan kokouksessa jatkoa pohtimassa. Kaupunginjohtaja Eila Valtanen, hallintojohtaja Juhana Juntunen ja kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Anneli Kinnunen kävivät myöhemmin päivällä työpajalla.
Kuhmon työpaja on tarjonnut kouluttamattomille ja työttömille nuorille tukea ura- ja koulutussuunnittelussa sekä tutustuttanut heitä työelämän pelisääntöihin. Koulutetuille ja työttömille nuorille työpaja on tarjonnut ensikosketuksen työelämään ja pyrkinyt parantamaan heidän sijoittumistaan työmarkkinoille.
– Nykyään ei välttämättä valmistuta suoraan työmarkkinoiden palvelukseen. Työpaja tavallaan helpottaa ensimmäisen askeleen ottamista, kertoi vapaa-aikatoimenjohtaja Timo Heikkilä.
Toimitila on nyt työpajan viides. Heikkilä totesi pajan tavallaan saapuneen kotiin, kaupungin omiin tiloihin. Toiminta oli alkanut 1987 nuorisotalolla kaupungin tiloissa.
Työpajatoiminnan kehittämisessä alusta asti mukana ollut ammatinvalintapsykologi Jaakko Mikkola kertoi tarkoituksen olevan auttaa nuorta löytämään omat kiinnostuksen kohteensa.
– Nuori tietää itse, mikä häntä kiinnostaa ja mikä ala hänelle sopii. Ohjaajan tehtävänä on kannustaa menemään kohti tätä omaa päämäärää ja pitää nuori liikkeellä.
> Kuhmon työpajan uusien tilojen avajaisista tiistain Kuhmolaisessa. Uutena haasteena on syrjäytymisen ehkäisy eli etsivä nuorisotyö.



Työpaja pysyy, köyhät vaihtuu. Kait se tuokin omalla tavallaan opettaa olemaan. Ei muutaku vaen.
Ilmoita asiaton kommentti