Kuhmolaiset äänestivät ennakkoon aktiivisimmin Kainuussa
Kuhmon ennakkoäänestäjien määrä nousi 2916:een presidentinvaalin toisen kierroksen ennakkoäänestyksessä. Äänestysprosentti on Kainuun korkein eli 37,5. Äänestämässä kävi 1381 kuhmolaista miestä ja 1535 naista. Äänioikeutettuja kuhmolaisia on 7776.
Presidentinvaalin toisen vaalin vaalipäivä on ensi sunnuntaina 5. päivänä helmikuuta. Samana iltana selviää myös vaalin tulos.
Kajaanin äänestysprosentti oli 36,8 viikon kestäneen ennakkoäänestysajan jälkeen. Suomussalmen lukema oli 32,4 ja Sotkamon 31,8 ja Ristijärven 37,4.
Kuhmolaiset nostivat tässä vaiheessa äänestysprosentin korkeammalle kuin Oulun vaalipiirissä tai yhteensä koko maassa. Oulun vaalipiirissä äänestysprosentti oli tiistain jälkeen 36,1
Koko maassa toisella kierroksella on jo äänestänyt hieman yli 1,5 miljoonaa äänioikeutettua ja äänestysprosentti on 36,0.
Oulussa äänestysprosentti on tässä vaiheessa 38,7, Tampereella 42,3 ja Helsingissä 35,0 prosenttia.



Oun sammoo mieltä
Ilmoita asiaton kommentti