Tuulikki Karjalainen on kuollut
- Kamarineuvos Tuulikki Karjalainen oli Kuhmon Musiikkiyhdistys ry:n puheenjohtaja 1960-luvulta kuolemaansa asti.
Kuhmon Kamarimusiikin perustajiin kuulunut kamarineuvos Tuulikki Karjalainen kuoli keskiviikkoiltana 1. helmikuuta lyhyen aikaa sairastettuaan. Hän oli kuollessaan 73-vuoden ikäinen.
Tuulikki Karjalainen teki elämäntyönsä Kuhmon Kamarimusiikin parissa. Hän oli perustamassa festivaalia vuonna 1970 ja luotsasi sitä ensin talkoopohjalta ja vuodesta 1985 päätoimisesti lukuun ottamatta opetusministeriön vuosia 1990 – 1994.
Koulutukseltaan Tuulikki Karjalainen oli filosofian maisteri pääaineinaan pohjoismainen filologia, germaaninen filologia ja musiikkitiede. Hän aloitti työuransa Kuhmon kunnallisessa keskikoulussa syksyllä 1967, mistä jatkoi Kuhmon yhteislukion kielten lehtorina ja musiikinopettajana vuodet 1968 – 1985.
Tuulikki Karjalainen jäi eläkkeelle Kuhmon Kamarimusiikin toiminnanjohtajan työtehtävistä syksyllä 2009. Kuhmon Kamarimusiikin taustayhteisön Kuhmon Musiikkiyhdistys ry:n puheenjohtaja hän oli 1960-luvulta kuolemaansa asti.



Rauha hänen sielulleen.
Ilmoita asiaton kommentti