Kaupunki tarjoaa 88 nuorelle kesätyöpaikan
- Kaupungin kesätyöpaikat tulevat hakuun maaliskuun puolessa välissä. Kuva: Henry Rantaniemi
Kuhmon kaupunki tarjoaa 88 kesätyöpaikkaa kuhmolaisille nuorille. Niistä 55 on kestoltaan kuukauden, ja kahden viikon työpaikkoja on 33.
Kaupunki on varannut 49 800 euron määrärahan kesätyöpaikkoihin käytettäväksi.
Kesätyöpaikkojen määrä on viime vuoteen verraten vähentynyt, mutta palkat ovat nousseet. Tänä kesänä kaupunki maksaa kuukauden työstä palkkaa 550 euroa ja kahdesta viikosta 260 euroa. Vuosi sitten vastaavat palkat olivat 500 euroa ja 220 euroa.
Kesätöihin voivat hakea pääsääntöisesti alle 25-vuotiaat, joilla on opiskelu kesken tai jotka ovat hakeneet opiskelupaikkaa. Kuukauden työpaikat on tarkoitettu yli 17-vuotiaille ja kahden viikon paikat yli 15 vuotiaille.
Työntekijät valitsevat työhön ottajat.
Ensisijaisesti kesätöihin valitaan sellaisia nuoria, jotka eivät ole aiemmin saaneet kaupungin kesätyöpaikkoja.
Kuhmon kaupunki haluaa taata kesätyöpaikan mahdollisimman monelle kuhmolaiselle nuorelle. Siksi kaupunki on päättänyt, ettei se työllistä samaa nuorta sekä maakunnan kesätyösetelillä että kaupungin nuorten kesätöihin varatulla määrärahoilla.
Hakuun kesätyöpaikat tulevat viimeistään viikolla 10. Niitä haetaan yhtenäisellä hakulomakkeella.
Lomakkeita saa kaupungintalon ala-aulasta ja työvoimatoimistosta.


