Illanvirkku maaseudulta
- Vuoden 2012 illanvirkku Eija Komulainen pääsi maitokärryajelulle Timo Monosen (vas.) ja Ari Pääkkösen (oik.) kyyditsemänä.
Vuoden 2012 illanvirkuksi valittu Eija Komulainen pitää omalta osaltaan maaseutua elävänä. Komulainen toimii kotitilallaan viidennessä polvessa ja on mukana erilaisissa luottamustehtävissä. Lypsytilalla on 30 lypsävää lehmää sekä nuorta karjaa parisen kymmentä, Komulainen kertoo.
Vankka usko tulevaisuuteen jatkui, vaikka kahdeksan vuotta sitten koko navetta tuhoutui tulipalossa.
– Muutama päivä tai ehkä viikko asioita mietittiin ja selviteltiin ja päätettiin jatkaa, Komulainen kertoo.
Toiminta MTK:n nuorissa ja Kainuun liitossa sekä Kuhmon kaupunginvaltuustossa ja sivistyslautakunnassa on osoitus aktiivisuudesta ja halusta vaikuttaa asioihin.
Nämä ovat asioita, jotka vaikuttivat valintaa, kertoi Kuhmon Työttömien yhdistyksen toiminnanjohtaja Seija Kyllönen.
Vapaa-aika karjatilallisella menee kahden lapsen jääkiekkoharrastuksen parissa.
– Hallille kuskausta riittää, Komulainen naurahtaa.
Lisäksi Komulainen harrastaa lukemista ja hyötyliikuntaa.
> Lue lisää iltatorista ja koko illanvirkun haastattelu tiistain Kuhmolaisesta!


