Kainuussa toisensa löytäneen nuorenparin unelmasta syntyi aate, joka on voimissaan vielä 125 vuoden jälkeen
Alli ja Tapio Lipsonen viettävät 150-vuotissyntymäpäivää — he ihastuivat toisiinsa jo 10-vuotiaina, mutta pari heistä tuli vasta 50 vuoden päästä
1950-luku oli kyläkoulujen rakentamisen kulta-aikaa – lakkauttamiset alkoivat jo seuraavalla vuosikymmenellä
Kirurgi Lotta Purola väitteli palovammoista – lapsuuden rakkaimmat muistot Koskenmäeltä liittyvät metsässä ”mönkimiseen”
Arjen kuluissa voi säästää monella tapaa – Riitta Ryyti harkitsee ainakin kahdesti ennen ostopäätöstä
Hyvinvointialueet pahoittelevat myös Kainuussa ilmenneitä ongelmia kuljetuspalveluissa – ”Muutosvaihe on edelleen meneillään”
Arjen kuluissa voi säästää monella tapaa – Riitta Ryyti harkitsee ainakin kahdesti ennen ostopäätöstä