Konkurssiin hakeutunut Janne Katajan ja Aku Hirviniemen yhtiö omistaa kiinteistöjä Kuhmossa – ”Arvaus on, että ne joudutaan myymään tässä rytäkässä”
Raihnaisuutta ja dementiaa vastaan — Kuhmon reumayhdistys sai rahoitusta ohjelmaan, jonka kohteena ovat ikäihmiset, jotka haluavat kohentaa elintapojaan
Vapepan paikallishallinto törmäsi toimijapulaan – Kainuun hälytysryhmät toimivat entiseen malliin, mutta kolmesta paikallistoimikunnasta kaksi on poissa pelistä
Luontokuvaillassa Sabrina Logeais esittelee espanjanilveksiä valokuvin - myös yleisö voi ottaa mukaan omia luontokuviaan
1950-luku oli kyläkoulujen rakentamisen kulta-aikaa – lakkauttamiset alkoivat jo seuraavalla vuosikymmenellä
Kirurgi Lotta Purola väitteli palovammoista – lapsuuden rakkaimmat muistot Koskenmäeltä liittyvät metsässä ”mönkimiseen”
Arjen kuluissa voi säästää monella tapaa – Riitta Ryyti harkitsee ainakin kahdesti ennen ostopäätöstä
Hyvinvointialueet pahoittelevat myös Kainuussa ilmenneitä ongelmia kuljetuspalveluissa – ”Muutosvaihe on edelleen meneillään”
Arjen kuluissa voi säästää monella tapaa – Riitta Ryyti harkitsee ainakin kahdesti ennen ostopäätöstä