Paikallisuutiset
Juttu itärajan kylästä toi journalistipalkinnon Kuhmolaisen toimittajalle
Kuhmolaisen toimittaja Jarno Hiltunen on voittanut Savo-Kainuun journalistiyhdistyksen vuoden 2024 journalistipalkinnon Kalliojoen kylästä kertovalla jutullaan. Tämänkertaisena tuomarina kilpailussa toimi kirjailija ja kulttuurin moniosaaja Antti Heikkinen.
Joka toinen vuosi järjestettävään kilpailuun osallistui 18 journalistia eri puolilta Savo-Kainuun aluetta.
Heikkinen perustelee Hiltusen voittoa muun massa sillä, että juttu antaa suunvuoron ihmisille, jotka harvemmin julkisuudessa suutaan aukovat – ihan vain siksi, että heiltä harvemmin mitään julkisesti kysytään. Voittajan valintaa Heikkinen kuvaa seuraavasti:
– Voittajan sain valittua, kun suljin sanoja, aiheita ja tulokulmia sydämeeni sekä tutkiskelin niitä siellä ihan muina Neitsyt Marioina. Päädyin valitsemaan ykköseksi kilpailutyön, jossa suuria asioita kerrotaan tavallisen ihmisen kokoisin keinoin. Siinä paiskaavat kättä realismi ja totuus, mutta toisaalta myös tulevaisuus ja toiveikkuus.
Heikkistä ilahdutti myös se, että juttu ja sen kohteet eivät sorru surkutteluun tai "kyllä kaikki on nykyisin sieltä ja syvältä" -herutteluun, vaikka juurikin tämän kaltaisia juttuja tehdessä kiusaus siihen on suuri.
Kalliojoki on hiljainen kylä aivan Venäjän rajan tuntumassa ja edellisen syksyn (marraskuu 2023) erikoinen rajatilanne oli vielä tuoreessa mielessä, kun Jarno Hiltunen keväällä 2024 kävi Kalliojoella juttelemassa paikallisten ihmisten kanssa.
– Kylillä käyminen on aina antoisaa paikallislehden toimittajalle. Siellä on ihmisiä, jotka ansaitsevat tulla kuulluiksi ja heidän tarinansa kerrotuiksi, Hiltunen toteaa.
Juttu kertoo paikallisten ajatuksia rajan tilanteesta ja kylän rauhallisesta hiljaiselosta viitaten sujuvasti välillä historiaan. Hiltunen toteaa, että oli myös hienoa, että juttuun saatiin mukaan nuoria, vaikka kyläläiset ovat suurimmaksi osaksi jo eläkeläisiä.
– Nuoret tuovat uskoa tulevaan.
Palkintokahvit juotiin heti maanantainaamuna Kuhmolaisen toimituksen kanssa.
– Olo tuntuu hämmentyneeltä. Mukava paluu työmaalle loman jälkeen, Hiltunen toteaa.
Savo-Kainuun journalistiyhdistys ry on toimittajien ammattiliiton Journalistiliiton alueyhdistys. Yhdistys on jakanut journalistipalkintonsa joka toinen vuosi vuodesta 1989 lähtien. Palkinnon arvo on 2 000 euroa.