Kuhmon kaupunginjohtajaksi 20 halukasta – koulutustiedot lisätty
Julkaistu: 7.3.2023 klo 11:17Kuhmon kaupunginjohtajan virkaa maanantaihin kello 12 mennessä on hakenut 19 hakijaa, joista yksi perui hakemuksensa.
Suostumuksen on antanut lisäksi 2 henkilöä eli virkaan on yhteensä 20 hakemusta. Kuhmon hallintojohtaja Juhana Juntunen kertoo, että suostumuksen antaminen on erikoisuus kunnanjohtajan virkaa haettaessa.
Laki kunnan ja hyvinvointialueen viranhaltijasta, viidennessä pykälässä todetaan, että kunnanjohtajan virkaan voidaan suostumuksensa nojalla ottaa sellainenkin henkilö, joka ei ole hakenut sitä ja jonka kelpoisuudesta on esitetty selvitys.
Yleensä sellaiseen virkasuhteeseen, joka on ollut julkisesti haettavana, voidaan ottaa vain henkilö, joka on hakenut sitä kirjallisesti ennen hakuajan päättymistä ja silloin täyttää kelpoisuusvaatimukset.
Suostumuksensa antaneet ovat proviisori Tapio Heilala Jessheimista Norjasta ja Kiuruveden kaupungin hallinto- ja talousjohtaja Juho Jukkola Iisalmesta.
Listalla hakijan viimeisin työnantaja ja tehtävä sekä koulutustaso, mikäli ne ovat tiedossa.
Haverinen Pasi, Kuhmo,
Immonen Antti Olavi, Vuokatti, Puolustusvoimat, osastoesiupseeri, ylempi korkeakoulututkinto
Jalkanen Kari Väinö Ilmari, Joensuu, StoraEnso Oyj, metsäasiantuntija, ammattikorkeakoulututkinto
Kaikkonen Ritva Marketta, Saimaanharju, Kaakkois-Suomen ely-keskus, kehittämispäällikkö, ylempi korkeakoulututkinto
Kallio Marjaana, Kuhmo, Kuhmon kaupunki, lehtorin sijaisuuksia, ylempi korkeakoulututkinto
Karppinen Sanna, Räyrinki (perui hakemuksen)
Kattainen Jari, Joensuu, Karelia AMK, asiantuntija/kouluttaja, tohtoritutkinto
Komulainen Jyrki, Kajaani, Kajaanin kaupunki, henkilöstöjohtaja, tohtoritutkinto
Kyllönen Jarmo, Kuhmo, Tuusulan kunto, paikkatietopäällikkö, toinen aste
Kähkönen Ville, Tampere, Solita Oy, senior software designer, ylempi korkeakoulututkinto
Marjeta Mika, Haukipudas, Oulun kaupunki, Martinniemen koulu, rehtori, ylempi korkeakoulututkinto
Mulari Antti, Rovaniemi, Lapin Keskusta, Peräpohjolan Keskusta, toiminnanjohtaja, ylempi korkeakoulututkinto
Peltola Jari Matti Sakari, Imatra, Saimaan pelti, kattopeltiseppä, toinen aste
Piirainen Hannu, Kuhmo, Paikallis-Sähkö Oy, tiimipäällikkö, ammattikorkeakoulututkinto
Putkinen Joni, Ilomantsi, Ilomantsin kunta, liikuntasihteeri, ylempi korkeakoulututkinto
Rantanen Atte, Tampere, Kemijärven kaupunki, kaupunginjohtaja, ylempi korkeakoulututkinto
Rönty Jussi Sakari, Oulu, Teknologian tutkimuskeskus VTT Oy, research team leader, ylempi korkeakoulututkinto
Saarimaa Mikko, Lieksa, Pohjois-Karjalan koulutuskuntayhtymä Riveria, koulutuspäällikkö ja Valtimon kampuksen yksikönpäällikkö, ylempi korkeakoulututkinto
Vähätalo Verner, Klaukkala.
edit. juttuun lisätty hakijoiden työ- ja koulutustiedot sekä Juhana Juntusen kommentti suostumuksen antamisesta 7.3. klo 11:15