Paikallisuutiset
Lukijan kynästä: Kuhmossa muistettiin talvisodan päättymistä
Talvisodan päättymisestä tuli 13.3. kuluneeksi 85 vuotta. Kuhmossa kunnioitettiin vuosipäivää seppeleenlaskulla ja hartaustilaisuudella sankarihaudalla.
Sankariristille laskettiin kotiseudun seppele. Seppeleenlaskijoina olivat Kuhmon kaupungin edustajana Antti Komulainen, seurakunnan edustajana Arto Appelgren ja Kuhmon rajasotilaskotisisarten edustajana Pirkko Pulkkinen.
Hartaustilaisuudessa seurakuntapastori Jaakko Antola muistutti sankarivainajien antamasta uhrista raamatun sanoin: ”Suurempaa rakkautta ei kukaan voi osoittaa, kuin että antaa henkensä ystäviensä puolesta.”
Tilaisuuteen osallistui noin 40 kuhmolaista. Muistopäivän perinteinen iltatilaisuus järjestettiin Kajaanissa kirkkopihassa ja Lehtikankaan monitoimitalossa. Kajaanin juhlallisuuksiin järjestettyyn yhteiskuljetukseen osallistui 15 kuhmolaista.