Mies varasteli polkupyöriä ja myi netissä tavaraa, jota ei aikonut toimittaa ostajalle – sakkoja
Julkaistu: 14.3.2023 klo 15:43Vuonna 1989 syntynyt mies määrättiin Kainuun käräjäoikeudessa maksamaan sakkoja, sillä hän oli syyllistynyt neljään lievään petokseen ja kolmeen varkauteen. Viime vuoden keväästä loppusyksyyn saakka mies teki tekosensa Kuhmossa, muut tapaukset tapahtuivat muualla maassa.
Lievään petokseen mies syyllistyi, kun hän erehdytti ostajaa maksamaan tililleen maksun internetissä kauppaamistaan tuotteista, joita mies ei aikonutkaan toimittaa ostajille.
Kuhmossa mies myös varasti kolme polkupyörää, joista yhden omistaja sai myöhemmin takaisin löydettyään sen kaupungilta ehjänä.
Miehelle määrättiin 85 päiväsakon rangaistus, mikä hänen tuloillaan tarkoittaa 510 euron sakkorangaistusta. Lisäksi hän joutuu maksamaan 80 euron rikosuhrimaksun sekä korvaamaan petosten ja varkauksien uhreille yhteensä noin 460 euroa.