Vedellä on voima – Kansanlaulaja Mikko Kyllönen lauloi tervansoutamisesta
Julkaistu: 2.3.2023 klo 20:00Juminkeko on julkistanut Veen voima -nimisen kirjan.
Nimi viittaa veden voimaan niin ihmistä hyödyttävänä kuin myös hänen töitään tuhoavana voimana.
Teos sisältää kansanlaulajien Antti Keksin ja Mikko Kyllösen pitkiä runomittaisia laulelmia. Kuhmolaisesta Kyllöseltä kirjaan on valittu laulu tervansoutamisesta.
Julkistamistilaisuus oli Juminkeossa 23. helmikuuta. Paikalle tilaisuuteen oli saapunut myös Mikko Kyllösen jälkeläisiä.
Ensimmäinen kirjan laulelma kertoo 1677 tapahtuneesta Torniojoen tulvasta.
Toisen laulelman teemana on tervansoutumatka Kuhmosta Ouluun ja takaisin.
– Antti Keksin runolaulu on varhaisin talteen kirjoitettu kansanlaulajan itse keksimä runolaulumittainen runo, kerrotaan Juminkeon tiedotteessa.
Kuhmolainen talollinen Mikko Kyllönen (1887 – 1939) on asunut Hämeenahossa.
Hänen runolaulunsa kertoo elävästi tervan tekemisestä ja kuljettamisesta tervaporvareiden kaupunkiin Ouluun.
Kirjan julkistus tapahtui osana Kalevala-viikon, Kuhmon Talven ja Unescon kirjallisuuskaupungin tapahtumia. Pehmeäkantisessa kirjassa on 37 sivua ja se sisältää kaksi pitkää laulua. Teoksen on julkaissut Juminkeko.
Kuva: Pirkko Mähönen
"Heti tultiin tuttaviksi,
suunnan saman soutajiksi.
Päästiin alas Pajakasta,
sivuttihin Saarikoski.
Oltiinpa jo ihanalla
Ontosella avaralla.
Pyörtehelle pyörittihin,
Katermalle kaivattihin.
Siinä oli Ontojoki,
kymi kymmenvirtainen,
kuohut läpi kuljettava,
virta vahva voitettava."
Lainaus kirjasta Veen voima